DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

                                       Astro Web  

Trplasličí planety

                                                  

                                            Trpasličí planety

Umělecká představa Pluta (vzadu) a Charona (vpředu). Pluto, po 76 let považován za planetu, byl v roce 2006 překlasifikován na trpasličí planetu.

 

 

Trpasličí planeta je nebeské těleso sluneční soustavy, které splňuje následující 4 podmínky:

  • obíhá okolo Slunce,
  • má dostatečnou hmotnost, aby jeho vlastní gravitace překonala vnitřní síly pevného tělesa, takže dosáhne tvaru odpovídajícího hydrostatické rovnováze (přibližně kulatého),
  • nevyčistilo okolí své dráhy a
  • není satelitem.

Pojem "trpasličí planety" byl přijat v roce 2006 jako jedna z trojice klasifikací těles obíhajících okolo Slunce. Objekty, které jsou natolik velké, že dokáží vyčistit okolí své dráhy nazýváme planety. Zatímco objekty, které jsou natolik malé, aby mihli být ve tvaru odpovídající hydrostatické rovnováze definujeme jako malá tělesa sluneční soustavy. Kategorie trpasličích planet není podskupina kategorie planet, ale naprosto separátní skupina těles, která jasně říká, trpasličí planeta není planeta. Podle definice se pojem trpasličí planety neaplikuje na ostatní planetární systémy.

V současnou dobu známe tři trpasličí planety: Ceres, Pluto a Eris.

Rozměry a hmotnost trpasličích planet

Spodní a horní limit velikosti a hmotnosti trpasličích planet nebyl IAU rezolucí specifikován. Není zde striktně definován horní limit a tak objekty větší a hmotnější než Merkur, které nedokáží vyčistit okolí své oběžné dráhy mohou být stále klasifikovány jako trpasličí planeta. Spodní limit je určen zmínkou o tvaru hydrostatické rovnováhy, nicméně rozměry a hmotnost, při kterých objekt tohoto tvaru dosáhne, jsou nedefinovány. Dle zkušeností při pozorování se mohou tyto hodnoty lišit složením a historií objektu. Původní koncept IAU rezoluce definovala tvar hydrostatické rovnováhy jako "objekt s hmotností vyšší než 5·1020 kg a rozměrech větších než 800 km", ale ve finální verzi se to neobjevilo.

Podle některých astronomů se můžeme dočkat zhruba 45 nových trpasličích planet.